top of page

Libija traži da Liban oslobodi sina Muammara Gaddafija, zauzvrat pomoć oko nestalog šiitskog imama

  • DS
  • Aug 16, 2023
  • 2 min read

Libijske pravosudne vlasti službeno su zatražile od Libana da pusti na slobodu jednog od sinova Muammara Gaddafija, koji je u Libanu od 2015. godine zatvoren bez optužbi i zbog njegovog pogoršanja zdravlja, rekli su zvaničnici.

Foto: Bejrut, glavni grad Libana


Zdravstveno stanje Hannibala Gaddafija se pogoršava otkako je 3. juna štrajkovao glađu, u znak protesta zbog njegovog pritvora bez suđenja. Od tada je najmanje dva puta odveden u bolnicu i pio je samo male količine vode, javlja AP.


Prema dvojici libanskih pravosudnih zvaničnika, libijski glavni tužilac Al-Sediq al-Sour, poslao je ranije ovog mjeseca zahtjev svom libanskom kolegi Ghassanu Oueidatu u vezi s Hannibalom Gaddafijem. U noti se navodi da bi saradnja po ovom pitanju mogla pomoći da se otkrije istina o sudbini istaknutog libanskog šiitskog učenjaka, Mousse al-Sadra, koji je nestao u Libiji 1978. godine.


Pitalo se zašto je Gaddafi držan i tražilo da ga ili izruče Libiji ili da mu se dozvoli povratak u Siriju, gdje je živio u egzilu sa svojom libanskom ženom Aline Skaf i djecom sve dok nije otet i doveden u Liban prije osam godina.


Libanski tužilac je potom slučaj proslijedio Zaheru Hamadehu, istražnom sudiji u slučaju nestalog učenjaka, koji proučava libijski zahtjev i koji će odgovoriti na vrijeme.


Hannibal Gaddafi je u pritvoru u Libanu od 2015. godine nakon što su ga oteli libanski militanti tražeći informacije o tome gdje se učenjak nalazi. Libanska policija je kasnije objavila da je pokupila Gaddafija iz grada Baalbeka na sjeveroistoku Libana, gdje je bio zatočen. Od tada je u zatvoru u Bejrutu.


Nestanak al-Sadra 1978. godine je dugotrajna bolna tačka u Libanu. Njegova porodica vjeruje da je on možda još uvijek živ u libijskom zatvoru, iako većina Libanaca pretpostavlja da je al-Sadr mrtav. Imao bi 94 godine. Bio je osnivač grupe Amal, akronim za arapski naziv milicije, Libanske brigade otpora. Grupa se kasnije borila u građanskom ratu u Libanu od 1975. do 1990. godine. Predsjednik libanskog parlamenta Nabih Berri predvodi grupu.


Većina al-Sadrovih sljedbenika uvjerena je da je Muammar Gaddafi naredio da se Al Sadr ubije u sporu oko libijskih plaćanja libanskim milicijama. Libija je tvrdila da su on i njegova dva saputnika napustili Tripoli 1978. godine na letu za Rim i sugerisali da je bio žrtva borbe za moć među šiitima.


Hannibal Gadafi, koji je rođen dvije godine prije nego što je al-Sadr nestao, pobjegao je u Alžir nakon što je njegov otac svrgnut, zajedno sa svojom majkom i nekoliko rođaka. Kasnije je stigao u Siriju gdje je dobio politički azil i tamo ostao sve dok nije otet. Sirijske vlasti su tada osudile hapšenje „od strane naoružane bande“ i zahtijevale su da bude vraćen u Siriju.


Muammar Gaddafi imao je osmoro djece iz dva braka. Njegov sin Muatassim ubijen je u isto vrijeme kada je i on zarobljen i ubijen. Dva druga sina, Saif al-Arab i Khamis, ubijeni su ranije u ustanku. Saif al-Islam, nekadašnji nasljednik svog oca, nalazi se u Libiji od kada je pušten iz tamošnjeg pritvora 2017. godine. Gaddafijev sin Mohammed i kćerka Aisha žive u Omanu. Al-Saadi, bivši fudbaler, pušten je iz zatvora u Libiji 2021. nakon što je zatvoren poslije repatrijacije iz Nigera 2014. godine.

 

Comentários


bottom of page